Robbanásvédelem

Az összes robbanásveszélyes térben üzemelő berendezést  minimum három évente felül kell vizsgálni, de az üzemeltető, aki tisztában van az üzemelési körülményekkel dönthet úgy is, hogy ezt gyakrabban végezteti el.

Az OTSZ ezt így határozza meg:

 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet Országos Tűzvédelmi Szabályzat

  1. § Az üzemeltetőnek, tulajdonosnak, bérlőnek a használat, a tevékenység végzése során gondoskodnia kell arról, hogy:

g)a robbanás elleni védelmet, az alkalmazott berendezések robbanásbiztos kialakítását és működőképességét a robbanásveszélyes technológia teljes élettartama során fenntartsa.

Első felülvizsgálat: Az összes villamos gyártmány, rendszer és berendezés felülvizsgálata az üzembe helyezésük előtt. Első felülvizsgálat során ellenőrizni kell hogy a választott védelmi mód és a létesítés megfelelő-e.

Közeli felülvizsgálat: Olyan felülvizsgálat, amely magában foglalja a vizuális felülvizsgálat szempontjait, továbbá felfedi az olyan hibákat, például csavarok hiányát, amelyek csak a hozzáférést elősegítő eszközök, pl. létrák (ha szükséges) és szerszámok használatával észlelhetőek. A közeli felülvizsgálathoz nem szükséges a tokozás felnyitása vagy a villamos szerkezet feszültségmentesítése.

Ez a vizsgálat általában elvégezhető a technológia leállítása nélkül, mivel nem kell biztosítani a robbanóképes közeg kizárását.

Részletes felülvizsgálat: Olyan felülvizsgálat, amely átfogja a közeli felülvizsgálat szempontjait, továbbá felfedi az olyan hibákat, például a laza csatlakozásokat, amelyek csak a tokozások felnyitásával és/vagy szükség esetén szerszámok és vizsgáló készülékek használatával észlelhetőek.


Nyomtatás   E-mail